Miło nam poinformować, że w dniach 8-10.12.203 nasz kolega Kamil Sołtys uczestniczył w CORE dla asystentów organizowany przez PZPN.
Gratulujemy wyróżnienia i udziału w Core. Poniżej przedstawiamy relację z CORE dla asystentów:
W Gdańsku zainaugurowano nową edycję polskiego CORE Assistant Referee. W dniach 8-10 grudnia do stolicy Pomorza przyjechało piętnastu asystentów, którzy marzą o tym, aby w niedalekiej przyszłości wejść na szczebel centralny. Gościem specjalnym była Paulina Baranowska, finalistka kobiecego EURO 2022, która poprowadziła inspirujący wykład. Uczestnicy zaliczali aż osiem testów, w tym z „Przepisów Gry” w języku angielskim.
Opiekunem i osobą prowadzącą CORE Assistant Referee PL jest Maciej Wierzbowski, półfinalista MŚ w 2002 roku. Kadrę instruktorów uzupełnili Katarzyna Wierzbowska oraz Grzegorz Krzosek. Na zjazd do Gdańska zaproszono piętnastu asystentów (każdy z innego województwa), których zaproponowały macierzyste kolegia na podstawie not otrzymywanych w ligowych meczach. Warunkiem zgłoszenia kandydata były dobre oceny w spotkaniach III ligi i ewentualnie CLJ.
Inspirująca finalistka EURO 2022
Od piątku do niedzieli harmonogram był bardzo dokładnie wypełniony szkoleniami, testami oraz wykładami. W sobotnie popołudnie wykład pt. „Moja pasja – sędziowanie” poprowadziła Paulina Baranowska. Opowiadała o swojej drodze na mistrzostwa świata i mistrzostwa Europy. Pokazała, ile wyrzeczeń kosztowało ją, aby osiągnąć taki sukces, stając się jednocześnie pierwszą polską sędzią zawodową. Zresztą tematyka wykładów była bardzo rozbudowana, bowiem poruszano, m.in. kwestię współpracy w zespole sędziowskim oraz najnowsze interpretacje dotyczące spalonego.
Egzamin za egzaminem
Ze względu na porę zgrupowania i zakończenie większości rozgrywek w Polsce, asystenci nie sędziowali meczów, jednak absolutnie nie mieli nadmiaru wolnego czasu. Przeszli szereg testów teoretycznych: dwa pisemne z „Przepisów Gry” (w wersji polskiej i angielskiej), wideo z tzw. mijanek, wideo z przepisów oraz wideo z interpretacji spalonego. Ponadto zdawali testy sprawnościowe: sprinty, CODA, ARIET oraz mijanki na boisku. Grzegorz Krzosek, który odpowiada za przygotowanie arbitrów KS PZPN, dokonał pomiarów antropometrycznych (waga, poziom tkanki tłuszczowej), wykonał test prewencji kontuzji uczestników i poprowadził poranne treningi.
Czas wytężonej pracy
Drugie zgrupowanie planowane jest na pierwszą połowę 2024 r. Dla uczestników to czas wytężonej pracy, bowiem tradycyjnie wiosną dojdzie do porównania ich wyników z pierwszego zjazdu. Grudniowe spotkanie było sprawdzianem dla asystentów, w których elementach sędziowskiego rzemiosła niezbędna jest jeszcze codzienna ciężka praca.
– CORE dla asystentów to droga, aby wejść do grupy sędziów szczebla centralnego. Nominacja na nasze zgrupowanie to duże wyróżnienie i dla znacznej większości z tych chłopaków, pierwsza możliwość zmierzenia się z taką liczbą testów. W detaliczny sposób rozmawiamy o fachu jakim jest asystentura. Poczynając od sposobu komunikacji w zespole sędziowskim, po prawidłowy oraz estetyczny sposób wskazywania chorągiewką, kończąc na najważniejszym: interpretacjach i metodologii podejmowania decyzji. Asystenci nie brali tym razem udziału w meczach, ale bardzo dokładnie sprawdziliśmy ich poziom wiedzy merytorycznej oraz sprawność sportową. Ich występy w meczach III ligi są rejestrowane na wideo i będą podlegać dalszej analizie – powiedział Maciej Wierzbowski.