KLIP TYGODNIA - 07.12.2023

W dzisiejszym „Klipie Tygodnia” sprawdzamy sytuację z meczu 17. kolejki PKO BP Ekstraklasy Cracovia – Ruch Chorzów. To było bardzo emocjonujące spotkanie, które zakończyło się wynikiem 4:4. Do ciekawego zdarzenia pod kątem sędziowskim doszło w doliczonym czasie gry. Czy gościom należał się rzut karny? Analizuje Tomasz Mikulski, Przewodniczący Kolegium Sędziów PZPN.

OPIS SYTUACJI

 

Goście wykonują rzut wolny z dalszej odległości od bramki Cracovii. Długie i wysokie zagranie skierowane jest w pole karne krakowian. Do piłki wyskakuje dwóch zawodników: obrońca gospodarzy nr 20 oraz napastnik Ruchu nr 4. Obaj skoncentrowani są na nadlatującej piłce. Patrzą w jej kierunku i wyskakują, aby ją zagrać głową. Napastnik skacze pionowo. Obrońca wybija się w górę i jednocześnie w kierunku napastnika. Dodatkowo wykonuje wyraźny dynamiczny ruch prawą ręką. W efekcie tego trafia (uderza) go łokciem w twarz, a następnie zagrywa piłkę głową. Napastnik upada. Sędzia gry nie przerywa, VAR nie interweniuje. Czy słusznie?

Materiał dzięki uprzejmości Canal+

 

ANALIZA ZDARZENIA

Obraz TV jest jednoznaczny. Mamy tu do czynienia z klasycznym IUA (illegal use of arms). Obrońca w walce o piłkę i bez ewidentnego zamiaru (jest skupiony na piłce, nie „namierza” przeciwnika) uderza przeciwnika łokciem w twarz. Ruch ręką w kierunku twarzy jest ewidentny. Intensywność, dynamika ataku oraz jego dotkliwość jest na tyle duża, że atak należy uznać za nierozważny.

 

OSTATECZNA DECYZJA

W opisanej sytuacja prawidłową i jedyną możliwą decyzją jest podyktowanie rzutu karnego dla Ruchu oraz ukaranie obrońcy Cracovii żółtą kartką. W przypadku braku decyzji o podyktowaniu rzutu karnego, VAR powinien interweniować, rekomendując sędziemu OFR – analizę zdarzenia przy monitorze. Niestety, tak się jednak nie stało.

 

Tomasz MikulskiPrzewodniczący KS PZPN

ŹRÓDŁO ARTUKUŁU